top of page
חייו ופועלו | מתוך ויקיפדיה

זילברמן גדל באילת.[1] שירת בצה"ל במחזור 1965 של להקת הנח"ל, יחד עם שלום חנוךששי קשתטוביה צפירשולה חן ועוד. הוא השתתף בלהיטים כמו: "משה משה" "ארבע אחרי הצהריים", "היה לי נער", "אילו ציפורים", "ואלס להגנת הצומח" ו"סרנדה לעדה". בזמן שירותו בלהקה הופיע יחד עם חנן יובלאלי מגן ושלום חנוך בהרכב "להקת יוצאי הנח"ל" בהופעות אזרחיות.

לאחר שחרורו למד משחק ב"בית צבי", סיים את בית הספר והחל בקריירה של זמר ושחקן. ב-1969 השתתף במופע "צץ וצצה", ערב פזמוני נתן אלתרמן ביחד עם רבקה זהרטליה שפיראעזרא דגן ובומבה צור,[2] בהפקתו של אברהם דשא (פשנל). ב-1970 השתתף במחזמר "עיר הגברים" על פי סיפורי דיימון ראניון שכתבו אליעזר כרמי ודן אלמגור, בהפקת דני דגן ובהשתתפות ששי קשת ודורי בן זאב. השתתף בשירים שהלחין מתי כספי. הקליט את הדואט "אני אדם פשוט" עם יפה ירקוני.

ב-1971 השתתף זילברמן בתפקיד הראשי בסדרת הטלוויזיה הראשונה בישראל "חדווה ושלומיק", שם שיחק את שלומיק, קיבוצניק הפוגש את חדווה, עירונית-בורגנית מהרצליה פיתוח (אותה גילמה יעל אביב) והם עוזבים את הקיבוץ ומנסים את מזלם בעיר הגדולה. הסדרה זכתה לפופולריות רבה ושימשה כבסיס לסרט.[3] על אף שזילברמן הפך לדמות מוכרת בישראל, השתתפותו בסדרה הקשתה עליו למצוא תפקידים אחרים, גם בקולנוע וגם בתיאטרון.[4]

מנחם-זילברמן-גדול.jpg

זילברמן נמנה עם החבורה שהקימה את להקת כוורת והשתתף במסגרתה בכתיבת מערכונים,.[5] ב-1971 השתתף בכתיבת היצירה "הסיפור המחריד על הילד מברזיל" עם דני סנדרסוןאלון אולארצ'יקמאיר פניגשטיין, ודייוויד שנן שהוקלטה תחת שם ההרכב "מקהלת השפלה בניצוחו של חולילו לומברטה ובהדרכתו". במסגרת זו השתתף בכתיבת השיר "המגפיים של ברוך". השתתף במופע וכתב חלק מאופרת הפופ של כוורת "סיפורי פוגי" ב-1972. זילברמן למד קולנוע במשך שנתיים באוניברסיטת דרום קליפורניה והפסיק את לימודיו עקב מלחמת יום הכיפורים, במהלכה חזר לישראל להופיע עם להקת הנח"ל בפני החיילים בחזית.[6] בשנת 1973 היה הקריין המספר בלהיטי כוורת והשתתף בכתיבת "המגפיים של ברוך", "ככה היא באמצע" ו"אוכל ת'ציפורניים". מאוחר יותר כתב מילים לזמרים אחרים, בהם לצביקה פיק את "אל תיתן ליאוש", לדני סנדרסון את "היא חולה" וליגאל בשן את השיר "דודה ודוד".

ב-1975 שיחק בסרט הפולחן "גבעת חלפון אינה עונה" בתפקיד החייל וסרמן הקורא מן הספר "על כל שאלה תשובה" מאת יצחק לבנון ומתלונן שקיבל מכה "ישר בשן הכואבת". במחצית השנייה של שנות השבעים עסק זילברמן בפרסום והיה לצד אלכס אנסקי הקופירייטר במסע הבחירות של תנועת הליכוד ומנחם בגין בבחירות 1977.

ב-1978 היה זילברמן ממקימיה ומראשוני המשתתפים הקבועים של תוכנית הטלוויזיה החינוכית "זהו זה!". הוא כתב את כל תסריטי התוכנית בשנה הראשונה לקיומה, קבע חלק מעקרונותיה ואף בחר את שם התוכנית. הוא הגיש בה את פינת "מפלצת הקולנוע".

ב-1979 היה עוזר במאי ראשון ואף הופיע בסרטו של אסי דיין "שלאגר" ביחד עם עפרה חזה והגשש החיוור. בסרט זה מגלם זילברמן את דמותו של סטודנט יורם חובב קולנוע שאביה של עופרה חזה מייעד לה, בעוד היא מעדיפה בילויים בדיסקוטק עם חברה הזמר. כמו כן שיחק בסרטים "עם ישראל חי" מ-1981, "כוח משיכה" ו"עבודה בעיניים" ובתוכנית הטלוויזיה "עמק הנהר האדום" לה כתב את קטעי הקישור הקומיים. בשנים 81–1980 כתב טורים למקומון ערב ערב באילת. לאחר מכן שימש מספר חודשים כמפיק ועורך המקומון "אפרופו אילת" עד לסגירתו.

בתחילת שנות השמונים החל זילברמן לעבוד עם דודו טופז. הוא כתב לטופז מערכונים שונים כגון "טיול בשבת" (מוכר בשם "משה והאורנג'דה") והופיע כחלק מהצוות באחדים משעשועוני הטלוויזיה של טופז.

זילברמן הופיע במופעי בידור רבים ובתוכנית ההומור "יתוש בראש" בגלי צה"ל. הוא שיחק בסרטי המתיחות "מצלמה בלי בושה" של יהודה ברקן ב-1988, "עבודה בעיניים" של יגאל שילון ב-1989, ביים והשתתף בסרט מתיחות לילדים בשם "אחד באפריל" בשנת 1989 והופיע מספר פעמים יחד עם בנו דין זילברמן בתוכנית הטלוויזיה לילדים "הופה היי". כמו כן הנחה שעשועון טלוויזיה בשם "שעשעועית" בנושא אוכל. במהלך השנים היה מבקר מסעדות בעיתונים וגם ברדיו בתוכנית "מקום טוב באמצע" שם גם הגיש פינת קולנוע.

זילברמן היה מראשוני הסטנדאפיסטים הישראלים, ואחת מתוכניותיו המוצלחות הייתה "ערב בלי אשתי", אותה הציג 600 פעם ברחבי המדינה. ב-1998 נפרד מאשתו, חוקרת הספרות דורית זילברמן. בשנת 2000 השתתף בסדרת הדרמה הטלוויזיונית "לתפוס את השמיים" בתפקיד עורך דין הלוקה בדיבורו.

באותה שנה עזב את ישראל ועבר לגור בלוס אנג'לס, שם התגורר עד פטירתו. אמו ודודו התגוררו גם הם בחוף המערבי. בלוס אנג'לס החל לעבוד כבעל דוכן נייד לממכר קפה ועוגות. לאחר מכן נכנס כשותף למסעדה ישראלית ושימש כנהג לימוזינה. בנוסף, סיפק ייעוץ עסקי ופרסומות לערוץ הישראלי בחו"ל. בתחום הכתיבה הפיק מאמרים למגזין רכב, שימש במשך שנתיים כעורך השבועון "ידיעות אמריקה", מוסף החוף המערבי של "ידיעות אחרונות" וכתב במשך שנים מדור שבועי בשם "מסיר המסכות", לעיתון הקהילה היהודית המקומית. לבסוף החליט לשלב בין נסיעות לבין הופעות בפני קהל והקים חברת תיירות בשם "זילברטורס", במסגרתה הדריך קבוצות של תיירים ישראלים בקליפורניה. בשנת 2011 השתתף בתוכנית הריאליטי "חי בלה לה לנד", במסגרתה סייר עם הזמרת זהבה בן, בנה הקטן בן ואחותה הזמרת אתי לוי בלוס אנג'לס. בארצות הברית הספיק גם להתחתן ולהתגרש.

ב-13 בינואר 2014 נפטר בפתאומיות בארצות הברית, לאחר שלקה בלבו.[7] הוא נטמן בבית עלמין יהודי בלוס אנג'לס והותיר אחריו שתי בנות ובן מרעייתו הסופרת ועורכת הדין דורית זילברמן.

בספטמבר 2015 יצא לאור ספרו האוטוביוגרפי, "יומנו של מוישה", שכתב זילברמן בחייו. אביגיל, בתו של מנחם, מימנה את פרסום הספר באמצעות פרויקט מימון המונים.

"תולדות הפופ הישראלי״ | מאת יואב קוטנר

זילברמן החל את דרכו האמנותית כזמר ושחקן בלהקת הנח"ל מחזור 1966 עם שלום חנוך, שולה חן, ששי קשת, חנן יובל, טוביה צפיר, אבי קורן ואחרים. תוכניתם "מהנח"ל באהבה" כללה להיטים כ"משה משה", "אחד חולמני", "הוא לא כל כך חכם", "סרנדה לעדה" ו"ארבע אחרי הצהרים". זילברמן היה בין החברים החדשים בלהקה הזו, וקולו עדיין לא בלט. ב-1967 הפך זילברמן לאחד מכוכבי הלהקה. הוא השתתף באלבום כל הכבוד לנח"ל בו חודשו להיטי הלהקה, ושר עם שלום חנוך ושולה חן את "הורה האחזות". הוא בלט יותר בתוכניתה הבאה של הלהקה "הנחלאים באים הנחלאים באים" עם הלהיטים "גשם בוא", "ציפורים", "ואלס להגנת הצומח", "הללויה", ו"היה לי נער". עוד בזמן חברותו בלהקה הופיע זילברמן עם שלום חנוך, חנן יובל ואלי מגן בהופעות אזרחיות בהן כינו את עצמם "להקת יוצאי הנח"ל", למרות שעדיין שירתו בלהקה.

אחרי שחרורו החל זילברמן בקריירה של שחקן-שגם-שר. ב-1969 הוא השתתף במופע בשם "צץ וצצה", ערב פזמוני נתן אלתרמן עם בומבה צור, רבקה זוהר, עזרא דגן וטליה שפירא. בראשית 1970 הוא השתתף במחזמר "עיר הגברים" על פי סיפורי דמון ראניון. הוא היה סולן בשיר "אני רוצה לחזור" (מ' דן אלמגור, ל' יאיר רוזנבלום) והשתתף בשירים נוספים שהלחין מתי כספי. באותה תקופה הקליט זילברמן דואט עם יפה ירקוני בשם "אני אדם פשוט". למעשה, היא שרה את השיר והוא הוסיף קטע דיבור מצחיק. עוד בסוף ימיו בלהקת הנח"ל היה זילברמן שותף לחבורה שהקימה את להקת כוורת: דני סנדרסון, אלון אולארצ'יק, מאיר פניגשטיין, אפרים שמיר וגידי גוב. זילברמן אמנם היה מעט מבוגר מהם, ולא היה מוסיקאי כמוהם, אך סנדרסון נעזר בכשרונו הקומי בכתיבת חלק מהשירים, ובעיקר ביכולתו כמספר, כשהקליט את היצירה הראשונה שכללה שירים שהופיעו אחר כך בלהקת כוורת: "הסיפור המחריד על הילד מברזיל". קרדיט הלהקה שהקליטה את היצירה היה "מקהלת השפלה בניצוחו של חולילו לומברטה ובהדרכתו" ולמעשה היו אלה סנדרסון בגיטרה ושירה, אלון אולארצ'יק בבס ושירה, מאיר פניגשטיין ודייוויד שנן בתופים. מנחם זילברמן היה הקריין המספר ביצירה ששילבה סיפור משעשע ושירים כ"אוכל ת'ציפורניים" ו"המגפיים של ברוך".

בראשית 1971 כיכב זילברמן בתפקיד ראשי בסדרת הטלויזיה הראשונה שהופקה בישראל, "חדווה ושלומיק". הוא גם שר בסדרה (ובאלבום של פסקולה) שיר משעשע בשם "חתול ועכבר" (מ' יהונתן גפן, ל' יאיר רוזנבלום).במקביל לפעילות זו המשיך זילברמן לשמור על קשר עם דני סנדרסון ושאר חבריו ללהקת הנח"ל. ב-1972 היה זילברמן אחד השותפים בכתיבת והקלטת אופרת הפופ שיצר סנדרסון: "סיפורי פוגי", אשר היתה הבסיס לתוכניתה הראשונה של להקת כוורת. באמצע 1973 היה לכוורת להיט ראשון, "המגפיים של ברוך", שזילברמן היה שותף בכתיבתו (עם סנדרסון ואלון אולארצ'יק). זילברמן לא היה חבר בלהקה, אך המשיך להיות בחבר'ה... בסוף 1973, בתקופת החירום אחרי מלחמת יום כיפור, הוא הופיע עם כוורת במילואים והלהקה הוסיפה להקליט שירים שהיה שותף בכתיבתם: "אוכל ת'ציפורניים" ו"ככה היא באמצע".

ב-1975 כתב זילברמן מלים לשירים גם מחוץ לכוורת: לצביקה פיק את "אל תתן לייאוש" (ל' פיק) וליגאל בשן את "דודה ודוד ויש גם בן דוד" (מ' ביחד עם איתן הדר, ל' יגאל בשן). ב-1976, במופע "אנשים אוהבים לשיר" שר אריק איינשטיין שיר בשם "חוף בת ים" שהלחין יוני רכטר למלים של זילברמן, אך השיר לא הוקלט מעולם ונשכח. מאז לא שב לכתוב שירים או לשיר, לפחות לא כאלה שהתפרסמו.

זילברמן למד כשנתיים קולנוע בארצות הברית, ומאמצע שנות השבעים התרכז במשחק בסרטים, ביניהם ב״גבעת חלפון אינה עונה״ וב"שלאגר" של אסי דיין, "מצלמה בלי בושה" של יהודה ברקן, "עבודה בעיניים" של יגאל שילון ובסרט לילדים אותו גם ביים "אחד באפריל". בסוף שנות ה-70 עסק זילברמן בפירסום (בין השאר היה קופירייטר בקמפיין הבחירות של מנחם בגין בבחירות "המהפך"). ב-1978 היה בין הוגי תוכנית הטלויזיה החינוכית "זהו זה", והופיע במופעי בידור רבים, גם ברדיו ("יתוש בראש" בגלי צה"ל) ובעיקר על הבמה. למעשה, הוא היה מראשוני הסטנדאפיסטים בבידור הישראלי. אחת התוכניות המצליחות שלו נקראה "ערב בלי אשתי", ובשנת 1998 הוא נפרד, אחרי עשרים שנות נישואים, מאשתו, הסופרת דורית זילברמן. בשנת 2000 הוא השתתף בדרמה "לתפוס את השמיים" וזמן קצר לאחר מכן החליט לעזוב את הארץ ולחיות בלוס אנג'לס.

bottom of page